Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Rynek nieruchomości kwitnie w najlepsze za sprawą programu rządowego mieszkania dla młodych. Ta forma pomocy ze strony Państwa w znacznym stopniu ułatwia uzyskanie kredytu, a wartość rządowego dofinansowania (od 10 do 30%) pokrywa wymagany 20 % wkład własny przy zaciąganym kredycie. Własne cztery kąty stały się więc bardziej dostępne, choć dla wielu młodych ludzi mieszkanie czy też dom na własność to wciąż luksus.

Jakie warunki należy spełnić by skorzystać z programu mieszkania dla młodych gdańsk? Beneficjentami programu są małżeństwa, rodziny z dziećmi oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Podstawowym warunkiem przy ubieganiu się o własne mieszkanie z programu MDM jest wiek – program został skierowany do osób młodych, które nie ukończyły 35 roku życia i nigdy nie miały w posiadaniu żadnej nieruchomości (mieszkanie, dom etc).

1

Program MDM obejmuje pierwotny rynek mieszkaniowy a wartość dopłaty jest zależna między innymi od liczby członków rodziny tworzących gospodarstwo domowe. Przyjęto, że im więcej dzieci tym wartość dopłaty wyższa – sięgająca nawet 30 % i więcej.

2W programie z góry wyznaczono powierzchnię mieszkania/domu, na które można otrzymać dofinansowanie. Dla rodzin czy osób samotnie wychowujących do dwójki dzieci limit powierzchni użytkowej wynosi 75 m2 dla mieszkań i 100 m2 dla domów jednorodzinnych. W przypadku rodzin/osób samotnych z trójką dzieci limit powierzchni użytkowej wzrasta – do 85 m2 dla mieszkań i 110 m2 w przypadku domów.

W programie MDM nie mogą wziąć udziału mieszkania drogie – program bowiem odgórnie reguluje również limit dopłat do metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania/domu jednorodzinnego.